Gezilecek Yerler

Roma’da Gezilmesi Gereken 7 Turistik Yer

Roma, ebedi şehir, tarih, kültür ve güzellik dolu bir hazinedir. Antik kalıntılardan Rönesans sanatına kadar, bu büyüleyici şehrin her köşesi bir hikaye anlatır. Eğer Roma’ya bir seyahat planlıyorsanız, rotanıza eklemek için bazı mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerleri içeriğimizin devamında okuyabilirsiniz.

Roma Gezilecek Yerler

Roma, antik tarih ve modern hayatın her köşesinde iç içe geçtiği eşsiz bir şehirdir. Antik kalıntıları keşfederken, Rönesans sanatını hayranlıkla izlerken veya güneşin altında parlayan bir meydanda bir top dondurma yerseniz, Roma sizi her zaman etkilemeyi ve ilham vermeyi başaramaz. Bu yüzden bavullarınızı hazırlayın, biletinizi alın ve ebedi şehirde yaşamınız boyunca unutamayacağınız bir yolculuğa hazırlanın.

Kolezyum

Antik Roma’nın sembolik bir simgesi olan, şimdiye kadar inşa edilmiş en büyük amfitiyatrodur. Bu muazzam yapı bir zamanlar gladyatör dövüşlerine, hayvan avlarına ve halk gösterilerine ev sahipliği yapmıştır. Bugün ziyaretçiler, antik koridorlarını keşfedebilir, mühendisliğine hayranlık duyabilir ve tribünlerden kalabalığın gürültüsünü hayal edebilirler.

Vatikan

Dünyanın en küçük bağımsız devleti olup, dünyanın en ünlü sanat ve mimari eserlerine ev sahipliği yapmaktadır. Buradaki başlıca yerler arasında Aziz Petrus Bazilikası, Michelangelo‘nun başyapıtı tavan freski olan Sistine Şapeli ve yüzyıllara yayılan geniş bir sanat ve eser koleksiyonuna sahip Vatikan Müzeleri bulunmaktadır.

Roma Forumu

Antik Roma’nın canlı kalbi olarak bilinen Roma Forumu, şimdi antik tapınakların, bazilikaların ve devlet binalarının kalıntıları ile dolu geniş bir arkeolojik alan haline gelmiştir. Ziyaretçiler, antik sokaklarda dolaşabilir, Roma vatandaşlarının günlük yaşamını hayal edebilir ve Satürn Tapınağı ve Septimius Severus Takı’nın kalıntıları gibi yapıların harabelerine hayranlıkla bakabilirler.

Pantheon

Antik Roma mühendisliğinin bir harikası olup, tanrılara adanmış eski bir tapınaktır. Dünyanın en büyük donatı beton kubbesi olan muhteşem kubbesi hala Roma’nın dehasının bir kanıtı olarak ayakta durmaktadır. İçeride, ziyaretçiler, tapınağın ortasındaki güneş ışığının geçmesine izin veren bir açıklık olan Okulus‘u hayranlıkla izleyebilirler.

Trevi Aşk Çeşmesi

Dünyanın en ünlü çeşmelerinden biri olan Trevi Aşk Çeşmesi, Barok sanat ve mimarlık harikasıdır. Efsaneye göre, çeşmenin üzerine sırtınızdan bir sikke atarsanız, Roma’ya geri dönmeniz garanti edilir. Ziyaretçiler, çeşmenin karmaşık heykellerini hayranlıkla izleyebilir ve parıldayan sularına bir sikke atarak bu zamansız geleneğe katılabilirler.

İspanyol Merdivenleri

İlkbahar ve yaz aylarında azalealarla süslenen İspanyol Merdivenleri, yerli halk ve turistlerin popüler buluşma noktasıdır. Merdivenlerin ayağında, Barok heykeltıraş Gian Lorenzo Bernini‘nin bir başka şaheseri olan Barcaccia Çeşmesi bulunur. Ziyaretçiler, şehrin altındaki panoramik manzaraları görmek için merdivenleri tırmanabilirler.

Villa Borghese Bahçeleri

Şehrin koşuşturmacasından kaçmak için sakin bir yürüyüş yapabileceğiniz Villa Borghese Bahçeleri. Bu geniş park, bir zamanlar soylu bir ailenin özel malikanesiydi ve düzenlenmiş bahçeler, gölgelik ağaçlık alanlar ve resimli göletler sunar. Ziyaretçiler, bir kayık kiralayabilir, Borghese Galerisi’ni ziyaret edebilir veya sadece doğanın güzelliğinin tadını çıkarabilirler. İtalya ‘da Gezilmesi Gereken Şehirler adlı içeriğimize göz atmanızı tavsiye ederiz. Ayrıca Roma hakkında daha fazla bilgi için Roma – Wikipedia ‘yı inceleyebilirsiniz.

Resim kaynağı: Pexels

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu